Świat RPG

Gry komputerowe RPG

Bez kategorii

Gry RPG w Polsce

Gry RPG w Polsce

Za ojczyznę gier fabularnych uznaje się oczywiście Stany Zjednoczone, stąd też amerykańskie określenie na tego typu produkcje. Niemniej jednak nie trzeba było zbyt długo czekać, aby gry RPG dostały się do innych krajów, w tym do Polski, gdzie też wywarły na świecie wirtualnych rozgrywek ogromny wpływ. Jak rozwijał się rynek RPG w naszym kraju? Spójrz poniżej.
Na podstawie wojennych historii
Z bitewnych produkcji zrodziły się pierwsze i zarazem obróbka skrawaniem Legnica najbardziej kultowe produkcje RPG znane doskonale zwłaszcza na obszarze Stanów Zjednoczonych. Podczas gdy na zachodzie dominowały bitewniaki, w naszej ojczyźnie gry RPG były poprzednikami tak zwanych gier paragrafowych. W tym kontekście mowa o książkach, jakie miały wydzielone w charakterystyczny, numeryczny sposób akapity. W nich natomiast grający decydował się na coś, a następnie przechodził do następnych numerów i kolejnych decyzji, jakie były im przypisane i ze sobą powiązane. Największy boom na omawiane tu formy gier pojawił się w Polsce w latach osiemdziesiątych minionego wieku, ale nie oznacza to, że na dziś dzień te produkcje przeszły do przysłowiowego lamusa. Nadal można zetknąć się z całą masą rozmaitych typów takich gier. Wiele z nich to tytuły niekomercyjne.
Dwa wydawnictwa
Duże znaczenie w rozwoju rynku gier RPG w naszym kraju miały dwa wydawnictwa, jakie lata temu funkcjonowały na szeroką skalę, a mianowicie – Encore i Sfera. Obie te placówki trudniły się wypuszczaniem coraz to nowszych produkcji, lecz bazujących wraz z biegiem czasu coraz bardziej na klasycznych grach strategicznych. Z kolei za przełomowy moment w Polsce uznać należy wydanie trzeciego numeru magazynu Fenix, co miało miejsce w roku 1990, w którym Sapkowski stworzył grę Oko Yrrhedesa.

Źródło:

Zobacz stronę autora: białe koronki

Share this post