Świat RPG

Gry komputerowe RPG

Bez kategorii

Gry RPG – jak to się zaczęło

Gry RPG – jak to się zaczęło

Pierwsze gry fabularne zostały stworzone w latach siedemdziesiątych minionego wieku. Stworzone w Stanach Zjednoczonych od razu zyskały ogromne zaciekawienie. Szybko rozprzestrzeniły się także na inne obszary, bijąc rekordy popularności. O ich historii rozwoju bardziej szczegółowo w poniższych fragmentach.
Eksperyment z grami wojennymi
Do stworzenia gier fabularnych w dużym stopniu przyczyniły się produkcje wojenne, typowe bijatyki w jakie grało z zainteresowaniem szereg fanów. W oparciu o nie stworzona została pierwsza produkcja fabularna, za autora której uznaje się Garego Gygaxa. Niektórzy znawcy gier są zdania, iż pierwsze testy z tego typu tworami, ale oczywiście na skalę niekomercyjną, zaczęły pojawiać się dużo wcześniej. Wielu zestawia to z angielską produkcją Chainmail, na jakiej opierała się Dungeons and Dragons, będąca pierwszą grą RPG.
Przełomowy rok 1974
Do ważniejszych momentów w historii rozwoju gier fabularnych zaliczyć należy okres 1974, kiedy to została wypuszczona na rynek produkcja wyżej wspomniana we wcześniejszym akapicie, to jest Dungeons and Dragons. Na dziś dzień mamy cztery edycje i wiele różnorodnych dodatków jakie wypuszczone zostały do tego kultowego na chwilę obecną tytułu. Jest też cała masa rozszerzeń i mnogość gier komputerowych, jakie powstały w oparciu o tę wersję fabularną. Można nawet wspomnieć o bazujących na produkcji tu omawianej książkach, karcianych gierkach itd. Wraz z początkiem lat osiemdziesiątych zaś znacząco zwiększyła się liczba propozycji rynkowych z zakresy gier RPG. Zaczęły się pojawiać zupełnie nowe tytuły, jakie od razu zyskiwały zainteresowanie. Warto wspomnieć między innymi o Call od Cthulhu, niemieckim Midgard czy szwedzkim hicie Drakar od Demoner.

Źródło:

Zobacz stronę autora: Opakowania tekturowe

Share this post