Świat RPG

Gry komputerowe RPG

Bez kategorii

Czym jest gra RPG?

Czym jest gra RPG?

Na światowym rynku rozmaitych gier, gry RPG stanowią na chwilę obecną niemal filar podstawowy. Są one uniwersalne, a w zasadzie coraz częściej uznawane za ponadczasowe i nigdy nie wychodzące z mody, wiecznie intrygujące, a nawet więcej- fascynujące. Na czym polega ich fenomen i czym się wyróżniają spośród szeregu innych gatunków, że aż tak zawładnęły duszami najbardziej zapalonych graczy? Zajrzyj do poniższych fragmentów, w których przedstawimy Ci szczegóły dotyczące charakterystyki tego rodzaju gier.
W definicji
Zgodnie z teorią utrwaloną na temat gier RPG, jest to rodzaj gier fabularnych, który posiada w sobie znacząco ilość elementów wiążących się z rozwojem bohatera, w którego wcielamy się, grając. Prowadzona postać może być pojedynczą jednostką, ale też i istnieje w niektórych produkcjach opcja odgrywania jednocześnie ról całych grup postaci. Cechą typową jest też wielowątkowość, która tyczy się fabuły, a także wielowątkowość questów. Nie zapominajmy także, że te pierwsze, standardowe gry zaliczane do omawianej kategorii wyróżniały się walką turową. Co więcej, akcja jest w nich bardzo szybka, dynamiczna, energiczna, a toczy się ona w realnym, rzeczywistym czasie. Przykładem idealnie spełniającym takie cechy jest RTG zęba Luboń chociażby kultowa seria Gothic. Dodatkowo, kwestią, na jaką też trzeba zwrócić uwagę jest powiązanie tematyczne tytułów owych produkcji z kulturą i językami typowymi dla dalekiego wschodu. Nierzadko występuje tu połączenie z fantasy, ale też anime i mangą. Przykładowo Kingdom Hearts czy Final Fantasy.
Etymologicznie
W dosłownym rozumieniu, skrót RPG wywodzi się z języka angielskiego i jest to w pełnej wersji nazewnictwo role-playing game. Inaczej wielu znawców stosuje określenie gry wyobraźni, albo w potocznym, kolokwialnym języku pojęcie rolplej, czy też erpeg. Jest to typ gry czysto towarzyskiej, w której cała historia oparta zostaje na narracji. Istnieje jeden lub paru graczy, a oni wcielają się w dane postaci – jedną czy też grupę. Nadrzędnym celem takich gier jest nic innego jak odegranie odpowiedniego scenariusza i przechodzenie z etapu do etapu w celu uzyskania właściwych celów, jakie zostały wyznaczone przez producenta gry. By to natomiast móc wykonać, trzeba trzymać się właściwych zasad, jakie określane są mianem mechaniki gry. Istnieje podział na klasyczne gry fabularne, a więc pen and paper, jak także elektroniczne warianty komputerowe.

Źródło:

Share this post